S obzirom na mali broj studija na stranim jezicima te združenih studija koje izvode hrvatska i inozemna visoka učilišta ova je operacija ključan preduvjet za daljnju internacionalizaciju sustava visokoga obrazovanja RH kao i za unapređenje kvalitete visokoga obrazovanja kroz internacionalizaciju. Europska visoka učilišta prihvatila su proces internacionalizacije, što je dovelo do ukupnog povećanja kvalitete obrazovanja i ubrzanog razvoja znanstvenih istraživanja, pa je stoga internacionalizacija hrvatskih visokih učilišta strateški cilj njihova razvoja. Internacionalizacija je posebno važna za područja prirodoslovlja, inženjerstva i matematike (tzv. STEM) u kojima postoji velika potreba za povećanjem broja diplomiranih. Prema podacima Agencije za znanosti i visoko obrazovanje, u Hrvatskoj je na studijima društvenih i humanističkih znanosti te na umjetničkim studijima ukupno 57,1% studenata što je znatno više od prosjeka EU-a koji iznosi 34%. Studenti u području prirodoslovlja, inženjerstva i matematike (tzv. STEM), medicine i biomedicine te socijalne skrbi zastupljeni su sa samo 42,9% upisanih studenata. Veće ulaganje u ova područja pridonijet će većoj konkurentnosti hrvatskog gospodarstva i “pametnom rastu” temeljenom na inovacijama.
Ovom operacijom pridonosi se kvaliteti i relevantnosti visokog obrazovanja kroz internacionalizaciju – razvojem i uspostavom združenih studija (diplomskih i poslijediplomskih) na stranim jezicima te razvojem studijskih i/ili obrazovnih programa te modula i kolegija na stranim jezicima u području prirodnih, biotehničkih i tehničkih znanosti, biomedicine i zdravstva, kao i promociji visokih učilišta iz Republike Hrvatske u inozemstvu za privlačenje većeg broja stranih studenata i nastavnika.
Opći cilj
Poboljšanje kvalitete i relevantnosti visokog obrazovanja kroz internacionalizaciju
Specifični ciljevi
1. Povećanje broja združenih studija na stranim jezicima jačanjem kompetencija studenata i osoblja visokih učilišta
2. Povećanje broja obrazovnih i/ili studijskih programa i kolegija na stranim jezicima jačanjem kompetencija studenata i osoblja visokih učilišta
Ciljne skupine: Studenti, nastavno i nenastavno osoblje visokih učilišta
Ukupan iznos Poziva: 50.000.000,00 KN
Minimalni iznos potpore po projektu: 400.000,00 KN
Maksimalni iznos potpore po projektu: 1.800.000,00 KN
Trajanje projekata: 12 – 36 mjeseci
POZIV NA INFORMATIVNE RADIONICE
Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Služba za programe i projekte EU, objavljuje poziv za sudjelovanje na informativnim radionicama u okviru Poziva na dostavu projektnih prijedloga „
Internacionalizacija visokog obrazovanja“ (Europski socijalni fond – Operativni program „Učinkoviti ljudski potencijali“ 2014.-2020.).
Informativne radionice održat će se u
Splitu 12.1.2018., Osijeku 16.1.2018., Rijeci 29.1.2018. i
Zagrebu 9.2.2018., a namijenjene su potencijalnim prijaviteljima i partnerima u okviru ovog Poziva.
Cilj radionica je detaljnije informirati potencijalne prijavitelje/partnere o ciljevima, prioritetima i ostalim kriterijima Poziva te procedurama za prijavu, ocjenjivanje i odabir projekata.
U obzir će se uzimati prijave pristigle do
22. prosinca 2017. godine do
16.00 sati i to prema redoslijedu zaprimanja. Svi sudionici koji su poslali prijavu bit će obaviješteni o rezultatima prijave najkasnije tri radna dana nakon roka zatvaranja prijava.
Sudjelovanje na informativnim radionicama je besplatno, a organizator je za sve sudionike osigurao osvježenja za kratke pauze.
Za prijavu sudjelovanja na informativnoj radionici potrebno je popuniti Prijavni obrazac.