Rast u Europi nezamisliv je bez 23 milijuna malih i srednjih poduzeća. Oko 99,8% svih europskih tvrtki su mala i srednja poduzeća, što znači da igraju ključnu ulogu u ostvarivanju inovativnih proizvoda, jačanja konkurentnosti i stvaranja novih radnih mjesta. Da bi ona mogla generirati rast, nužno je stvoriti pozitivno poduzetničko ozračje.
Usvajanjem Europskog akta o malom gospodarstvu Small Business Act (SBA), EU je otvorila put stvaranja takvog ozračja nastojeći učiniti subjekte malog gospodarstva konkurentnijim, potičući njihov rast, a time i zapošljavanja.
COSME je jedini program EU namijenjen isključivo malim i srednjim poduzećima. Promicanjem inovativnosti, održivog rasta, prekogranične suradnje i internacionalizacije poslovanja, program COSME daje važan doprinos ostvarenju ciljeva utvrđenih u okviru strategije Europa 2020 i SBA-a. COSME olakšava pristup financiranju i potiče poduzetništvo u cjelini te poduzetništvo ciljanih skupina kao što su mladi, žene i socijalno poduzetništvo.
COSME program stvara dodatnu vrijednost promicanjem mjera korištenja i implementacije najboljih politika i poslovnih praksi kao što su primjerice, korištenje financijskih instrumenata, Enterprise Europe mreže (Enterprise Europe network),mrežu izaslanika za MSP-a (network of SME Envoys), Europski tjedan malog i srednjeg poduzetništva (European SME Week) te razmjenu najboljih praksi na nacionalnoj i regionalnoj razini.
Program za konkurentnost poduzetništva i malih i srednjih poduzeća – COSME za cilj ima jačanje konkurentnosti i održivosti poduzeća Europske unije, uključujući sektor turizma, poticanje poduzetničke kulture te promicanje stvaranja i rasta malih i srednjih poduzetnika.
COSME nastavlja aktivnosti iz Okvirnog programa za konkurentnost i inovacije – CIP, a osigurava kontinuitet s inicijativama i akcijama koje se već provode u okviru Programa za poduzetništvo i inovacije (EIP), kao što je Enterprise Europe Network.
COSME program će pružiti podršku malim i srednjim poduzećima kako bi se olakšalo širenje poslovanja na jedinstvenom tržištu EU-a te na tržištima izvan EU-a. Međunarodna poslovna suradnja će se poticati, posebice, kako bi se smanjila razlika u regulatornom i poslovnom okruženju, između EU i njezinih glavnih trgovinskih partnera. Besplatne usluge će se nastaviti, kao npr. usluge koje nudi IPR Helpdesk za Kinu, usluge koje pomažu u upravljanju pravom intelektualnog vlasništva i srodnim pitanjima u toj zemlji.
Ciljevi programa su:
Postojeći poduzetnici (posebno male tvrtke), budući poduzetnici (uključujući start-up poduzeća) te nacionalna, regionalna i lokalna tijela vlasti.
Tijela država članica (na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini) biti će bolje asistirana u njihovim nastojanjima da razrade i provedu učinkovite reforme politika. Konkretno, oni će imati koristi od EU-širokih pouzdanih podataka i statistike, najbolje prakse i financijske potpore za testiranje i povećanje razmjera održivih rješenja za poboljšanje globalne konkurentnosti.
Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta
Nataša Mikuš Žigman, državna tajnica
Kontakt:
Željka Mrkša
01 6106 897; zeljka.mrksa@mingo.hr